+49-5258-5555 Hotline / Question? Call us!
- Product description
- Shipping & Payment
Product description
The Schecter Sun Valley SS Exotic Black Limba was made in South Korea. The body was made of Black Limba.
The three-piece maple neck features an ultra-thin C-profile. The ebony fingerboard with 14" radius was fitted with 24 extra jumbo frets.
Sound is provided by a USA Custom Shop Sunset Strip on the bridge and a USA Custom Shop Pasadena on the neck.
Each electric guitar is optimally adjusted in our workshop before sending.
The three-piece maple neck features an ultra-thin C-profile. The ebony fingerboard with 14" radius was fitted with 24 extra jumbo frets.
Sound is provided by a USA Custom Shop Sunset Strip on the bridge and a USA Custom Shop Pasadena on the neck.
Each electric guitar is optimally adjusted in our workshop before sending.
Specifications
| Strings | 6 |
| Tremolo | Yes |
| Condition | Brand New |
| Body | black-limba |
| Body-Shape | Modern-Style |
| Weight | 3,8kg |
| Scale | 648mm |
| Nut width | 41,3mm |
| Color | Nature |
| Pickup | 2x Humbucker |
| Neck | Wenge |
| Fretboard | Ebony |
| Frets | 24 |
| Made in | Korea |