+49-5258-5555 Hotline / Question? Call us!
- Product description
- Shipping & Payment
Product description
Schecter Apocalypse C-1 FR S was built in South Korea.
The swamp ash body was painted in rusty grey. The maple neck and bubinga ebony fingerboard was fitted with 24 extra jumbo frets.
A Floyd Rose 1500 Tremolo and Grover tuners ensure high tuning stability.
A Schecter USA Apocalypse VI on the bridge and a Sustainiac on the neck provide the punchy and versatile sound.
Each electric guitar is optimally adjusted in our workshop before sending.
The swamp ash body was painted in rusty grey. The maple neck and bubinga ebony fingerboard was fitted with 24 extra jumbo frets.
A Floyd Rose 1500 Tremolo and Grover tuners ensure high tuning stability.
A Schecter USA Apocalypse VI on the bridge and a Sustainiac on the neck provide the punchy and versatile sound.
Each electric guitar is optimally adjusted in our workshop before sending.
Specifications
| Condition | Brand New |
| Made in | Korea |
| Strings | 6 |
| Tremolo | Yes |
| Neck | Maple |
| Body | Swamp-Ash |
| Body-Shape | Modern-Style |
| Weight | 3,8kg |
| Scale | 648mm |
| Fretboard | Ebony |
| Nut width | 42mm |
| Color | Grey |
| Pickup | 2x Humbucker |
| Frets | 24 |