+49-5258-5555 Hotline / Question? Call us!
- Product description
- Shipping & Payment
Product description
The Schecter PT Van Nuys was made in South Korea. The body was made of ash.
The one-piece neck made of roasted maple features an ultra-thin C-profile. The ebony fingerboard with with 14" radius was fitted with 24 extra jumbo frets.
The hardware and electrics also meet professional standards. A solid 2 point tremolo, in conjunction with the locking tuners, provides detuning-free tremolo work. Two USA Custom Shop Super Rock Vintage are responsible for the powerful sound of the Schecter.
Each electric guitar is optimally adjusted in our workshop before sending.
The one-piece neck made of roasted maple features an ultra-thin C-profile. The ebony fingerboard with with 14" radius was fitted with 24 extra jumbo frets.
The hardware and electrics also meet professional standards. A solid 2 point tremolo, in conjunction with the locking tuners, provides detuning-free tremolo work. Two USA Custom Shop Super Rock Vintage are responsible for the powerful sound of the Schecter.
Each electric guitar is optimally adjusted in our workshop before sending.
Specifications
| Strings | 6 |
| Tremolo | No |
| Condition | Mint |
| Body | Ash-Tree |
| Body-Shape | T-Style |
| Weight | 3,7kg |
| Scale | 648mm |
| Nut width | 42mm |
| Color | Nature |
| Pickup | 2x Humbucker |
| Neck | Maple |
| Fretboard | Maple |
| Frets | 22 |
| Made in | Indonesia |